Alternative flash content

You need to upgrade your Flash Player

Get Adobe Flash player

Strona główna > Projekty > 2015r.

Polsko-niemieckie szkolenie

na pogórzu Turyngii

26.04.-03.05.2015Supported by the

German-Polish

youth network PNWM


W dniach od 26 kwietnia do 3 maja 2015 w małej miejscowości Leutenberg w Niemczach odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodych pedagogów i multiplikatorów pracy z młodzieżą połączone ze szkoleniem z dziedziny PEDAGOGIKI PRZEŻYĆ. Z polskiej strony w projekcie wzięli udział studenci, doktoranci oraz młodzi pracownicy Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, a z niemieckiej strony studenci kierunków wychowania przedszkolnego i wczesnoszkolnego z Lipska i Erfurtu. Szkolenie prowadzili doświadczeni trenerzy niemieckiego Stowarzyszenia Elan e.V. - Erleben und Lernen durch Abenteuer in der Natur z Erfurtu, specjalizującego się w pracy metodami pedagogiki przeżyć (niem. Erlebnispädagogik).

W ramach programu realizowane były gry zapoznawcze i integracyjne, wykłady, dyskusje, ćwiczenia na zaufanie i budowanie zespołu, wieczory narodowe oraz gry kooperatywne. W dniu 29 kwietnia uczestnicy zwiedzili Erfurt. Celem tego wyjazdu było poznanie miasta i jego mieszkańców w nieco nietypowy sposób. Uczestnicy musieli podjąć się nie lada wyzwaniom, takim jak na przykład przekonać nieznajomych sobie ludzi spotykanych na ulicach Erfurtu do wymiany różnych rzeczy lub też pozowania do wspólnych zdjęć.

Dużą atrakcją programu szkoleniowego była akcja wspinaczki, podczas której uczestnicy pod okiem instruktora zabezpieczali siebie nawzajem i musieli wykazać się nie tylko odwagą, ale i niesamowitą odpowiedzialnością za innych.

Jednak największym wyzwaniem była dwudniowa wędrówka w górach Parku Narodowego Thüringer Schiefergebirge. Było ognisko, pieczenie pizzy w samodzielnie zbudowanych prowizorycznych piecykach z kamienia łupanego i nocleg w lesie. Dla niektórych uczestników było to trudnym doświadczeniem, ale właśnie na tym polega pedagogika przeżyć – obcowanie z przyrodą i podejmowanie niecodziennych wyzwań, aby docierać do granic swoich możliwości, a przy tym zdobywać nowe umiejętności i doświadczenia przydatne w życiu codziennym.

Podczas wyjazdu szkoleniowego uczestnicy nabyli wiedzę teoretyczną dotyczącą podstaw pedagogiki przeżyć, metody oraz liczne umiejętności praktyczne, zawiązane zostały również nowe polsko-niemieckie przyjaźnie.

Cały wspólny tydzień w Leutenberg i w Turyngii niestety minął bardzo szybko, dlatego już dziś niecierpliwie czekamy na drugą część kursu szkoleniowego, która będzie miała miejsce w Polsce w Międzynarodowym Centrum Spotkań Młodzieży „Camp Rodowo” koło Mrągowa w dniach 19.-26.09.2015.

Projekt szkoleniowy został przygotowany przez niemieckie stowarzyszenie ELAN e.V.  oraz polskiego partnera Fundację „Rodowo”, a dofinansowany został ze środków Polsko-Niemieckiej Współpracy Młodzieży (PNWM).

 
Kilka słów od uczestników szkolenia:

"Ze szkolenia "Pedagogiki przeżyć" w Leutenbergu jestem bardzo zadowolona. Było to dla mnie zupełnie nowe doświadczenie. Miejsce, w którym odbywało się szkolenie jest przepiękne - góry, lasy, strumyki, rzeka. Niemieccy organizatorzy zadbali o to, abyśmy czuli się tam jak w domu. Jedzenie pyszne. Zajęcia bardzo ciekawe, wykłady powiększyły moją wiedzę na temat pedagogiki przeżyć. Poznałam bardzo dużo różnych gier i zabaw, które mogą przydać się w przyszłej pracy z dziećmi. Ogólnie polecam każdemu, kto chce ochotę nauczyć się czegoś nowego oraz doświadczyć to na własnej skórze. Wrażenia niesamowite, pozostaną ze mną na długo."

Agnieszka


"Szkolenie z Pedagogiki przeżyć odbyło się w dniach 26.04-03.05 2015r. Był to bardzo udany tydzień. Nasz campus położony był na terenie Parku Narodowego, więc widoki były urocze. Osobiście odkryłem, że jestem wrażliwy na naturę, o czym wcześniej nie miałem pojęcia. Pogoda dopisała. Podobnie jak i ludzie. Nasza ekipa z Polski jak i nowo poznani koledzy z Niemiec okazali się bardzo towarzyscy i przyjaźnie nastawieni. Samo szkolenie było dobrze przeprowadzone. W programie uwzględniono wykłady teoretyczne, zajęcia w terenie, gry i zabawy kooperatywne, grę miejską w Erfurcie, a także najbardziej mi podobający się nocny wypad do lasu oraz nocleg na własnoręcznie przygotowanym obozowisku. Osobiście dowiedziałem się wielu nowych rzeczy oraz przeżyłem fantastyczną przygodę. Moim zdaniem takie szkolenie jest bardzo wartościowe i polecam każdemu, kto ma ochotę poznać nowe techniki prowadzenia zajęć, poznać nowych ludzi i przeżyć rewelacyjny czas. Na prawdę polecam. Hej przygoda! "

Błażej

"Wyjazd był wspaniałym doświadczeniem. Świetne miejsce, mili i profesjonalni prowadzący, opieka i tłumaczenia prowadzone przez Panią Ingę Łysiak. J Dobrze zorganizowany wyjazd, podróż i pobyt. Niezapomniane widoki oraz przeżycia. Różnorodne ćwiczenia przeprowadzane przez prowadzące, zostaną na długo w pamięci, a w razie potrzeby będą idealną podstawą do prowadzenia zajęć przeze mnie. Niczego nie brakowało: miejsce noclegowe było dostosowane do naszych potrzeb, posiłki  były urozmaicone i smaczne, a wieczory niemiecki i polski były dopełnieniem integracji grupy szkoleniowej. Szkolenie i cały pobyt oraz podróż i organizację oceniam bardzo dobrze. Mogę wystawić ocenę jedynie w samych superlatywach."

Gabriela