Alternative flash content

You need to upgrade your Flash Player

Get Adobe Flash player

 

Wymiana szkolna Niederkassel-Hartowiec


W dniach 13-19 czerwca 2010 roku w Camp Rodowo odbyła się polsko-niemiecka wymiana szkolna, w której uczestniczyli uczniowie ze szkół w Hartowcu i Niederkassel.

Podczas tygodniowego pobytu na Mazurach uczniowie z Polski i Niemiec rozmawiali na temat wspólnej historii oraz obecnych stosunków polsko-niemieckich.

Spotkanie rozpoczęły gry i zabawy integracyjne oraz animacje językowe. Uczestnicy stworzyli także mapy Polski i Niemiec, dzięki którym mieliśmy okazję bliżej poznać oba kraje.

Główne punkty spotkania stanowiły warsztaty dotyczące wspólnej historii polsko-niemieckiej, która zobrazowana została poprzez linię czasu, a także krótkie scenki teatralne.

Na podstawie filmu Roberta Thalheima Am Ende kommen Touristen (A na koniec przychodzą turyści) młodzież rozmawiała o obecnych problemach w stosunkach polsko-niemieckich. Wysnuto wówczas stwierdzenie, że pomim iż wspólna historia obu narodów jest trudna i odbija swe piętno na obecnej współpracy, to stosunki polsko-niemieckie staja sie coraz lepsze, a ich przyszłość zależy tylko i wyłącznie od młodzych ludzi.  Ostatniego dnia spotkania powstały kolaże przedstawiające wizje i życzenia odnośnie stosunków sąsiedzkich pomiędzy Polską a Niemcami w roku 2015, 2020, 2050 i 2100. Wszyscy życzyli sobie ścisłej współpracy, przyjaźni, a nawet unii obu państw.


Warszaty marytoryczne przeplatały się z zajęciami sportowymi, które dawały uczniom chwilę wytchnienia, a jednocześnie stanowiły dobrą okazje do bliższego poznania nowych kolegów.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zająciach, podczas których porozumiewała sie po polsku, niemiecku, angielsku oraz „za pomocą rąk i nóg“.

Wiele zajęć zostało przeprowadzonych, ku radości uczestników, na świerzym powietrzu, a najbardziej odważni kąpali się w niestety jeszcze zimnym, jeziorze Lampasz.

Podczas polskiego i niemieckiego wieczoru narodowego uczniowie poznawali lepiej kulturę, tradycje, zwyczaje i obyczaje sąsiadów. Wówczas mieliśmy okazję nauczyć się niemieckiego tańca narodowego oraz poćwiczyć łamańce językowe.

Po sześciu dniach wspólnej pracy i zabawy wszyscy wyjeżdżali do domów zadowoleni z pobytu, z nadzieją na dalszą współpracę i ponowne spotkanie.