Alternative flash content

You need to upgrade your Flash Player

Get Adobe Flash player


Wspólnie budujemy Europę

W dniach 27 czerwca-3 lipca w Camp Rodowo odbyło się polsko-niemieckie spotkanie młodzieży z Guben, miejscowości położonej na granicy polsko-niemieckiej oraz uczniów szkoły językowej z Warszawy. Sześć dni młodzież wymieniała poglądy i dyskutowała na temat Europy i Unii Europejskiej.

Jak zawsze w Rodowie spotkanie rozpoczęliśmy grami i zabawami integracyjnymi, dzięki którym uczestnicy przełamali pierwsze lody i poznali się nawzajem. Krótka lekcja języka polskiego zaopatrzyła młodzież niemiecką w zestaw słów niezbędnych do przetrwania tygodnia z Polsce.

Podczas warsztatów uczniowie zastanawiali się, czym jest Europa i jaki wpływ ma członkostwo Polski i Niemiec w Unii Europejskiej na nasze życie codzienne. Powstały wówczas rzeźby przedstawiające symbole europejskie oraz pocztówki obrazujące tożsamość europejską.

Najciekawsza dla uczestników okazała się wycieczka do Olsztyna, podczas której zwiedziliśmy Muzeum Warmii i Mazur oraz „Dom Gazety Olsztyńskiej”. Młodzież szukała śladów Europy w Olsztynie i rozmawiała z przechodniami odnośnie znaczenia Europy i Unii Europejskiej dla Polaków.

Licznych tematów do dyskusji dostarczyła natomiast gra symulacyjna, w trakcie której trzy państwa-Niemcy, Grecja i Słowenia musiały podjąć decyzję o przyjęciu Turcji, Macedonii i Chorwacji do Unii Europejskiej. Rozmowy o decyzji „Rady Europejskiej” trwały do końca spotkania.

Warsztaty merytoryczne przeplatały się z zajęciami sportowymi, zwłaszcza z niezwykle popularnym w tym tygodniu turniejem siatkówki oraz spływem kajakowym.

Spotkanie zakończyło wspólne ognisko, na którym podsumowano przebieg spotkania. Młodzież, jak zawsze wyjeżdżała szczęśliwa na myśl o spotkaniu przyjaciół i rodziny, a zarazem smutna z faktu, że sześć dni na Mazurach upłynęło tak szybko.