Alternative flash content

You need to upgrade your Flash Player

Get Adobe Flash player

There are no translations available.

 

 

Wymiana szkolna Orneta-Hasellünne


W dniach 30 maja-6 czerwca 2010 roku, w Camp Rodowo, odbyła się polsko-niemiecka wymiana szkolna, w której uczestniczyli uczniowie ze szkół w Ornecie i Hasellünne.

Jak zawsze spotkanie rozpoczęły gry integracyjne i zapoznawcze, dzięki którym młodzież mogła dowiedzieć się więcej o swoich rówieśnikach. Uczniowie zaprezentowali swoje szkoły: Gimnazjum nr 2 w Ornecie oraz Realschule Hasellünne, a także opowiedzieli o swoich prawach i obowiązkach związanych z nauką. Podczas animacji językowych uczestnicy ćwiczyli polskie oraz niemieckie powitanie: „Jak się masz?” i „Wie geht’s dir?”, które okazały się niezwykle pożyteczne i często używane podczas kolejnych dni projektu.

Młodzieży natomiast najbardziej podobał się spływ kajakowy po jeziorze Lampasz, który silnie zintegrował grupę i nauczył współpracy z innymi.

Główne punkty programu stanowiły warsztaty dotyczące historii, podczas których omówiona została bitwa pod Grunwaldem i jej skutki dla obu narodów. Wieczorem zaprezentowany został film niemieckiego reżysera Volkera Schlöndorffa Strajk, który obrazuje historię Polski w roku 1980. Dopełnienie edukacji historycznej uczestników stanowiły wycieczki do miejsc o historycznym znaczeniu dla obu państw: Wilczego Szańca, dawnej głównej kwatery Hitlera, Reszla oraz na Westerplatte.

Młodzież aktywnie uczestniczyła w zająciach, podczas których porozumiewała sie po polsku, niemiecku, angielsku oraz „za pomocą rąk i nóg“.

Wieczorami uczestnicy wymiany przybliżali swoim nowym kolegom własną kulturę i kraj, podczas programów narodowych realizowanych w ramach wieczoru polskiego i niemieckiego.

Spotkanie zakończyły turnieje piłki nożnej oraz siatkówki.