Alternative flash content

You need to upgrade your Flash Player

Get Adobe Flash player

There are no translations available.

Projekty wolontariatu EVS za granicą

Dlaczego warto zostać wolontariuszem:

Program wolontariatu długoterminowego umożliwia młodym ludziom, którzy bez względu na narodowość, pochodzenie i status materialny akceptują ideę wolontariatu, poznanie innych krajów z perspektywy niedostępnej dla turystów, pogłębianie swoich zainteresowań, zdobywanie nowych doświadczeń i umiejętności, a także stwarza warunki do znakomitej praktyki językowej.

Wolontariuszem może zostać każdy młody człowiek w wieku od 18 do 30 lat, o odpowiednich do rodzaju projektu wolontariackiego predyspozycjach. Wolontariusz nie musi mieć żadnych kwalifikacji ani doświadczenia, nie musi znać żadnego języka obcego na określonym poziomie, nie ponosi żadnych kosztów uczestnictwa w projekcie. Jedynymi kryteriami są: silna motywacja, wiek i obywatelstwo jednego z krajów programu.

Na jakich warunkach?

W ramach wolontariatu długoterminowego ochotnicy pracują w projektach o szczególnym znaczeniu dla społeczności lokalnych i organizacji pozarządowych. Prace te mają różny charakter: może to być praca w tradycyjnych, jednoznacznie kojarzonych z wolontariatem dziedzinach, takich jak szeroko rozumiana pomoc społeczna, socjalna, ale również w ekologii, edukacji, kulturze itp. Wybór projektów jest tak duży, że każdy z pewnością znajdzie coś dla siebie. Wolontariusze otrzymują zakwaterowanie, wyżywienie, ubezpieczenie, opiekę ze strony organizacji goszczącej, kieszonkowe i zwrot kosztów podróży.

Szkolenia. Przed wyjazdem wolontariusz bierze udział w szkoleniu przedwyjazdowym. Wyjaśniamy podczas niego m.in.: definicję wolontariatu, rodzaje pracy woluntarystycznej, niepisany kontrakt oczekiwań, kartę etyczną wolontariusza, rozmowę wstępną z koordynatorem itp. Głównym celem szkoleń jest to, aby współpraca między wolontariuszami a organizacjami była przyjemna i owocna dla obu stron.
Po przybyciu do organizacji goszczącej w innym kraju europejskim wolontariusz bierze udział w intensywnym kursie językowym, szkoleniu informacyjnym na początku oraz szkoleniu ewaluacyjnym w połowie trwania projektu.

Chcesz zostać wolontariuszem?

Jeżeli jesteś zainteresowany wzięciem udziału w projekcie EVS i pragniesz pracować za granicą jako wolontariusz, potrzebujesz wsparcia ze strony organizacji wysyłającej. Fundacja Rodowo od kilku lat pomaga młodym ludziom z regionu Warmii i Mazur wyjeżdżać za granicę, aby realizować wybrane przez siebie i zgodne ze swoimi zainteresowaniami projekty. Kontakt do koordynatora EVS w Fundacji 'Rodowo': Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript

Oto jak krok po kroku jak wygląda cały proces:

Krok 1: Wejdź do bazy danych w internecie, gdzie znajdziesz organizacje i opisy opracowanych przez nie projektów. Jeśli znasz język angielski lub francuski, zapoznaj się z tymi propozycjami i zanotuj numery interesujących cię projektów. Oto bezpośredni link.

Krok 2: Zgłoś się do organizacji wysyłającej. Jeżeli pochodzisz z regionu mazurskiego Fundacja Rodowo Этот e-mail адрес защищен от спам-ботов, для его просмотра у Вас должен быть включен Javascript może być twoją organizacją wysyłającą, jeżeli mieszkasz daleko od nas – poszukaj organizacji blisko ciebie na stronie www.youth.org.pl. Niemal każda organizacja non-profit może być organizacją wysyłającą, ale najlepiej, jeśli uda ci się znaleźć organizację bardziej doświadczoną, która wcześniej już brała udział w tym procesie i posiada partnerów za granicą.

Krok 3: Znalazłeś projekty, które cię interesują. Teraz musisz przekonać organizację goszczącą, że będziesz doskonałym wolontariuszem. Wyślij wymaganą dokumentację (zwykle jest to życiorys i list motywacyjny) i czekaj na odpowiedź. Czasami warto ten krok oddać organizacji wysyłającej i to ona w twoim imieniu prześle aplikację.

Krok 4: Jeżeli zostałeś już wybrany, to znaczy organizacja, do której się zgłosiłeś zaakceptowała twoją kandydaturę, przyszedł czas na wypełnienie wniosku wspólnie z organizacją wysyłającą. Gotowy formularz wysyłacie do Narodowej Agencji Programu Młodzież, pamiętaj, ż musicie zdążyć przed jednym z pięciu terminów (1 lutego, 1 kwietnia, 1 czerwca, 1 września, 1 listopada). Od momentu wysłania wniosku do wyjazdu muszą upłynąć co najmniej 3 miesiące.

Krok 5: Decyzję o finansowaniu wyjazdów wolontariuszy podejmują Komitety Selekcyjne Programu Młodzież w Polsce oraz w kraju, do którego chcesz jechać. O decyzji komitetu zostanie poinformowana Twoja organizacja wysyłająca. Zostałeś zakwalifikowany na wolontariat?? Możesz zacząć przygotowania do wyjazdu.

Krok 6: Od momentu zakwalifikowania się do chwili wyjazdu upłynie co najmniej 6 tygodni. Ten czas potrzebny jest na załatwienie wszelkich formalności, czyli na podpisanie umowy, wyrobienie paszportu, wizy etc. Przed wyjazdem zostaniesz zaproszony na specjalne szkolenie organizowane przez Narodową Agencję. Pomoże ci ono przygotować się do pobytu za granicą. Otrzymasz również pełne ubezpieczenie medyczne i od odpowiedzialności cywilnej.

Po wolontariacie. Po powrocie z projektu otrzymasz certyfikat Komisji Europejskiej potwierdzający twój udział w Wolontariacie Europejskim. Z pewnością będzie on atutem w twojej przyszłej karierze zawodowej. Wszystkie nawiązane przyjaźnie mogą zaprocentować...

Notatki byłych wolontariuszy