Alternative flash content

You need to upgrade your Flash Player

Get Adobe Flash player

Szturm na twierdzę Europa-Unia Europejska i migracje

 

W dniach 9-15 maja 2010 roku w Camp Rodowo odbył się polsko-niemiecko-łotewski projekt, którego tematem przewodnim była Unia Europejska i jej polityka migracyjna. Dla wszystkich uczestników był to czas intensywnej pracy. Zagadnienia migracji, tożsamości narodowej oraz przyszłości europejskiej polityki migracyjnej zostały zgłębiane i dyskutowane podczas różnorodnych warsztatów. Podczas spotkania zderzały się ze sobą różnorodne opinie i poglądy, z których wszystkie zostały wysłuchane i każda wniosła coś nowego do dyskusji.

Główny punkt spotkania stanowiła tematyka migracyjna oraz sytuacja imigrantów i polityka migracyjna Polski, Niemiec i Łotwy. Uczestnicy podzielili się własnymi przeżyciami i doświadczeniami związanymi z migracją oraz dyskutowali na temat swobody podróżowania i życia w dowolnie wybranym państwie, a z drugiej strony-konieczności kontroli przepływu migrantów. Nową wiedzę na temat migracji uczestnicy zdobywali poprzez czynny udział w grze symulacyjnej czy warsztatach teatralnych.

Nawiązując do warsztatów dotyczących religijnych przyczyn migracji uczestnicy odwiedzili klasztor staroobrzędowców oraz kościół prawosławny w Wojnowie, a także cmentarz żydowski w Mikołajkach.

Program został wzbogacony przez warsztaty z komunikacji interkulturowej, przygotowane przez niemieckich uczestników, oraz liczne gry i zabawy integracyjne. Wieczorami młodzi ludzie prezentowali typowe dla swojego państwa potrawy, muzykę oraz gry, dzięki czemu wszyscy uczestnicy projektu mogli lepiej poznać kraj swoich „nowych kolegów”.

Młodzi ludzie wyjechali z Camp Rodowo nie tylko z bogatą wiedzą odnośnie polityki migracyjnej Unii Europejskiej, lecz również z nowo zawiązanymi przyjaźniami.